W piątek, 17 marca, dyrektor I Liceum podpisał umowę o współpracy z Politechniką Opolską. Jak sam powiedział:
„Cieszę się, że mogłem otworzyć kolejne (po Uniwersytecie Opolskim przyp. red.) drzwi laboratoriów i sal wykładowych wydziałów wyższej uczelni dla uczniów naszej szkoły. Miejsc, w których empirycznie będzie można sprawdzać poznane zjawiska i naukowe prawdy. Dzięki umowie będziemy częściej gościli wykładowców akademickich w murach naszej szkoły. Pracownicy Politechniki nie mają zastępować naszych nauczycieli – mają ich uzupełniać, ukazywać wiedzę w innym ujęciu, przybliżać standardy wykładów i ćwiczeń charakterystyczne dla wyższych uczelni.
By z przekonaniem polecać studiowanie na Politechnice Opolskiej naszym absolwentom, obejrzałem – korzystając z gościnności Gospodarzy – ważniejsze zakątki wydziałów tej Uczelni. Nie ukrywam, że poziom wyposażenia, tematyka i kierunki badań oraz plany rozwojowe były dla mnie miłym zaskoczeniem. Uznany (i oceniony w kraju) poziom Politechniki Opolskiej obala stereotyp tzw. renomowanych uczelni. Z pewnością na naszej stronie www będziemy polecali studiowanie w Opolu!”
Poniżej, ze strony PO informacja o wydarzeniu: (wu.po.opole.pl/wspolpracujemy-z-kozielskim-numerem-jeden/)
Choć wśród wydziałów, które w miniony piątek zwiedzali goszczący na politechnice doradcy zawodowi znalazły się tylko te ,,opolskie” (politechnika ma również wydział w Kędzierzynie-Koźlu) całą imprezę otworzył uroczysty akcent z naszego zaprzyjaźnionego miasta: podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Opolską, a I LO im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu.
Podpisy pod umową złożyli dyrektor szkoły Ryszard Więcek oraz rektor prof. Marek Tukiendorf.
Kozielskie liceum należy do Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych, a jego historia sięga 1877 r., kiedy działalność rozpoczęła Prywatna Szkoła Męska w Koźlu. Liceum szczyci się, miedzy innymi, certyfikatem „Szkoła otwarta na nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne”, tytułem „Szkoła Odkrywców Talentów” przyznawanym przez MEN oraz pierwszym miejscem w Polsce w konkursie ministerstwa „Szkoła obywateli”.
Jak czytamy na (nagrodzonej w światowym konkursie) stronie liceum: Mury szkoły opuściło już parę tysięcy absolwentów. Są to setki pięknych życiorysów, karier politycznych, naukowych czy społecznych. Jakie karty historii zapisane będą w przyszłości? To zależy od kolejnych roczników gimnazjalistów, którzy tu skierują swoje kroki.
Od teraz też po trosze zależy to od Politechniki Opolskiej 🙂
Bardzo chętnie będziemy korzystać z bazy naukowej i technicznej politechniki. – powiedział dyrektor ,,Jedynki” – Cieszę się, że pasje i zainteresowania naszych uczniów będą mogły rozwijać się w jej murach. Jestem dumny, że w naszym regionie mamy uczelnię reprezentującą tak wysoki poziom.
Dziękujemy i zapraszamy! To dzięki studentom rekrutującym się z tak dobrych szkół, jak kozielskie liceum, uczelnia może pracować na swój sukces.
Film z wywiadem z dyrektorem I LO (po 1 min.) kliknij