Jednym z ważnych źródeł informacji o szkole są opinie jej uczniów i absolwentów. Spytajcie o nas swoje koleżanki i kolegów. Albo zajrzyjcie tu – zgromadziliśmy trochę wypowiedzi uczniów i absolwentów.
Strefa kandydata
I Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Koźlu
I Liceum jest szkołą o niepowtarzalnej atmosferze; wielu absolwentów podkreśla wyjątkowy urok tego miejsca. Lecz to nie piękny zabytkowy budynek, ale znajdująca się w nim społeczność szkolna tworzą ten swoisty „genius loci”. To historia tysięcy życiorysów, zdarzeń, przeżyć, drobnych porażek i wielkich sukcesów. Losy szkoły były opisywane w publikacjach, pracach naukowych czy artykułach. Ostatnią książką zawierającą przyczynek do dawnych zdarzeń jest „Ślązacy i Kresowiacy” Jana Cofałki. Jeden z rozdziałów książki – Duma Koźla – opisuje pierwsze powojenne lata kozielskiego liceum.
Nasza szkoła w mieście
Ze szkołą wiążą się nazwy trzech ulic miasta:
dr Wojciecha Czerwińskiego – dyrektora LO w powojennej historii Opolszczyzny, doktora filozofii, żołnierza AK.
Józefa Balwirczaka – nauczyciela języka polskiego, mistrza w zawodzie i artysty plastyka.
Karola Joncy – jednego z pierwszych absolwentów, późniejszego profesora prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. (Karol Jonca w Wikipedii)
Osiągnięcia szkoły znalazły uznanie w oczach władz miasta i województwa; I Liceum dwukrotnie było odznaczone medalami „Za zasługi dla województwa opolskiego” (1977 i xxxx, 2005) oraz „Zasłużony dla Kędzierzyna-Koźla” (2002).
Popularność szkoły
I Liceum należy do Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych. Innowacyjność jest wpisana w szkolną praktykę. Szkoła, jako pierwsza w powiecie wprowadziła nauczanie języków w systemie międzyoddziałowym, a następnie nauczanie w takim systemie przedmiotów rozszerzonych. Jako pierwsza wprowadziła prowadzenie dokumentacji nauczania w formie e-dziennika. Innowacyjność związana jest nie tylko z przedsięwzięciami organizacyjnymi. Metody nauczania, systemy oceniania, projekty edukacyjne czy przedsięwzięcia wychowawcze to nasza stała praktyka.
O celowości podejmowanych przez kadrę wysiłków świadczy nasz wskaźnik EWD, który konsekwentnie, w każdym roku zwiększa swą wartość. Cieszą również coroczne wyniki rankingu Perspektyw – w każdym roku zajmujemy wysokie lokaty w województwie opolskim. Obecność szkoły w „rankingu” jest wyróżnieniem – na ponad 4000 liceów w Polsce punktowane jest tylko 500 szkół.
Natomiast o rosnącej popularności szkoły wnioskujemy z częstości odwiedzin fanpage’a I LO na facebook’u. Towarzyszy nam na co dzień wyjątkowa atmosfera, przyjazna młodym ludziom. Możesz się o tym przekonać podczas Dnia Otwartego, 26 kwietnia. Z pewnością – wzorem wcześniejszych lat – gimnazja zorganizują wycieczki w tym dniu do trzech kozielskich szkół.
Mury szkoły opuściło już parę tysięcy absolwentów. Są to setki pięknych życiorysów, karier politycznych, naukowych czy społecznych. Jakie karty historii zapisane będą w przyszłości? To zależy od kolejnych roczników gimnazjalistów, którzy tu skierują swoje kroki.