PROJEKT ERASMUS+ „ MY SUSTAINABLE FUTURE” KA 210

 

 

 

 

 

Rozpoczęcie projektu

Otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowej Agencji Erasmus+ na nasz pierwszy międzynarodowy projekt, który jest koordynowany przez I LO i będzie realizowany od 1 października 2022 do 30 września 2023 oraz kwotę 60 000 euro na zaplanowane w działania. W naszym projekcie realizowaliśmy działania wraz ze szkołami partnerskimi:

z Turcji– Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Mersin)
z Hiszpanii– CIP „FF Lumbier” IIP (Lumbier)
z I LO w projekcie będzie brała udział 10 osobowa grupa oraz 4 nauczycieli Joanna Oronowicz (koordynatorka), Grażyna Stelmach, Krystyna Głomb i Katarzyna Garecka

Celem naszego projektu jest promowanie działań i zachowań proekologicznych, które będą budowały młode, świadome społeczeństwo, dbające o środowisko i własne zdrowie.

Ruszamy z projektem:
• NASZE LOGO
Uczestnicy projektu przedstawili swoje propozycje. Zorganizowaliśmy głosowanie w celu wybrania najlepszej grafiki. Wygrało trzecie logo, którego pomysłodawcą była grupa turecka.

 

MOBILNOŚĆ W TURCJI

Pierwsza mobilność odbyła się w dniach 9-13 stycznia 2023r w Turcji, w Mersin.

Przed wyjazdem koordynatorzy naszego projektu i nauczyciele biorący w nim udział odbyli spotkanie online. Tematyką spotkania były zaplanowane działania proekologiczne i edukacyjne ze szczególnym uwzględnieniem bioróżnorodności w różnych krajach.

W dniach 09.01.2023 – 13.09.2023 uczniowie LO I wraz z opiekunami brali udział w mobilności w Turcji. Podczas wyjazdu do Mersin uczestniczyli w następujących aktywnościach:

Pierwszego dnia warsztatowego odbyło się uroczyste rozpoczęcie projektu a pierwszą aktywnością grupową były warsztaty artystyczne. Uczniowie odwiedzili również  turecką szkołę przyjmującą. Zwiedzili też pobliską Marinę – najstarszą dzielnicę miasta.

Następnego dnia grupa odwiedziła muzeum archeologiczne, w którym próbowała swoich sił w garncarstwie, później muzeum historii oraz szkołę artystyczną, w której odbyły się warsztaty Ebr-unikalnej techniki marmurkowania.

Trzeciego dnia grupa projektowa uczestniczyła w kolejnych zajęciach. Aktywność rozpoczęli od wizyty w miejscowym zakładzie przetwórstwa odpadów. Następnie udali się na przejażdżkę rowerową wzdłuż plaży w Mersin. Swoich sił próbowali również w biegu terenowym na orientację oraz ćwiczyli umiejętność czytania mapy.

Kolejny dzień rozpoczął się wizytą w Szkole Natury i Nauki gdzie uczniowie obejrzeli endemity i typową roślinność śródziemnomorską (makia). W instytucie badawczym poznali założenia projektu, którego celem jest ochrona żółwia caretta caretta. Zwiedzanie jaskiń Hell & Heaven zakończyło czwarty dzień projektu.

W ostatnim dniu eksperymentowali w Sience Village i otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie.

W aktywnościach projektowych w Turcji uczestniczyli: Polska: opiekunowie – Katarzyna Garecka, Krystyna Głomb, uczniowie – Adam Bujak, Aleksandra Lewicka, Maja Gerstenberg, Emilia Mateja, Jessica Barteczko oraz młodzież i opiekunowie z Hiszpanii i gospodarze z Turcji.

Film podsumowujący projekt w Mersin

Pierwsze spotkanie w ramach aktywności w Turcji

MOBILNOŚĆ W HISZPANII

W dniach 27.03 – 31.03 2023 r. nasza grupa wraz z nauczycielkami poleciała do Hiszpanii gdzie została ciepło przywitana przez resztę uczestników projektu „My sustainable future” w szkole Hiszpania CIP „FF Lumbier” IIP (Lumbier). Tam w ramach mobilności pierwszego dnia nasi uczniowie wraz z resztą uczestników wzięli udział w ekologicznych podchodach po mieście, gdzie dowiedzieli się jak przetwarza się i wykorzystuje odpady wtórne. Po południu odbyły się grupowe tańce na świeżym powietrzu, które stanowiły podsumowanie dnia.


W drugim dniu mobilności uczestnicy wybrali się w góry, gdzie na początek odbyły się zajęcia z odlewów śladów zwierząt wraz z rozpoznawaniem gatunków. Późniejszą atrakcją było zdobycie szczytu góry Pena Cornota gdzie wszyscy mogli podziwiać przepiękne kaniony i rezerwat sępów.

Trzeciego dnia grupa wypłynęła kajakami na rzekę Irati w celu zebrania odpadów zanieczyszczających jej wody. Podczas tej wyprawy uczestnicy również mieli okazję na podziwianie przepięknych kanionów. Głównym założeniem tej wycieczki było ukazanie konieczności dbania o przyrodę i jej zasoby.

Film

Kolejnego dnia uczestnicy udali się do San Sebastian, gdzie uczyli się surfowania. Nie było łatwo ale trenerzy zadbali o przygotowanie grupy. Był to naprawdę dobrze spędzony czas.

W ostatnim dniu mobilności uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na spacer po Pampelunie gdzie zostały przedstawione zmiany urbanistyczne i przekształcenia środowiska przyrodniczego wraz z rozwojem cywilizacji.

W wymianie udział wzięli: nauczyciele: 🇪🇸 Fernando Oriol Ander De Miguel Arturo Chas Carlos Chavarren Nora García Eunate Beorlegui Álvaro Yaniz Amaia Etxarte Uczniowie: 🇪🇸 aimar arbeloa perez victoria mladenova ruseva arantxa muro garralda Mikel Labiano Maestre claudia pérez irisarri Hector Charral Uriz celia malaguilla arcon Gorka García San Martín Sara Echarte Izco Juncal quevedo laquidain Eneko Monreal Pascual Lucas Alonso Zalduendo Lara de Jesus Lopes Xabier Serrano Palos Lucas López Grande, nauczyciele: 🇵🇱 Grażyna Stelmach, Joanna Oronowicz, uczniowie: 🇵🇱 Maria El Zoughby Adrianna Madej Rafał Barton Michalina Flegel Martyna Kostuś nauczyciele: 🇹🇷 Özlem CAGAN Hayri Derya USLU uczniowie: 🇹🇷 Mahmut Giar KOÇAK Selin SERIN Zeynep Irmak BAHÇECI Yelda Nur ALCIN Abdullah AKTAS

Po powrocie do Polski zebraliśmy rady od naszych partnerów, dorzuciliśmy swoje i tak powstał nasz ECO GUIDE

Eco guide

 

MOBILNOŚĆ W POLSCE

W terminie 29.05-02.06.2023r mieliśmy przyjemność gościć naszych partnerów projektowych na ostatniej już mobilności w ramach „My sustainable Future”.
Przeżyliśmy wspólnie bardzo intensywny tydzień pokazując naszym gościom walory przyrodnicze oraz kulturowe naszego regionu (i nie tylko!) począwszy od zwiedzania Krakowa i ogrodu botanicznego.

Wspólnie wzięliśmy w udział w takich wycieczkach jak np. do nadleśnictwa i do pasieki, gdzie dowiedzieliśmy się sporo o pszczołach, które mimo małych rozmiarów odgrywają zasadniczą rolę w bioróżnorodności. Mieliśmy okazję również zajrzeć do ula.

Byliśmy też w geoparku na górze Świętej Anny i uczestniczyliśmy w grze terenowej.

Zwiedzaliśmy nasze miasto Koźle i zwiedzaliśmy Muzeum Ziemi Kozielskiej, które zawiera bardzo ciekawe zbiory z historii naszego miasta.

Oprócz tego przeprowadziliśmy warsztaty m.in. nt. czekolady, bioróżnorodności zwierząt, fotografii, recyklingu i odnawiania zużytych puszek oraz sportowe.

Dodatkowo przeprowadziliśmy międzynarodowe mecze siatkarskie!
A w ostatnim dniu popłynęliśmy statkiem po Odrze i wszyscy otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w naszym projekcie.

To był niesamowity czas, spędzony we wspaniałej atmosferze i bardzo edukacyjny.
Link do przykładowych relacji na Facebooku szkolnym oraz projektowym

Uczestnicy wymiany – mobilność w Polsce Nauczyciele: 🇵🇱 Joanna Oronowicz, Grażyna Stelmach, Katarzyna Garecka, Krystyna Głomb 🇹🇷 Özlem Çagan, Necat Özdemir 🇪🇸 Eunate Beorlegui, Ander De Miguel Uczniowie: 🇵🇱 Adam Bujak, Adrianna Madej, Maria El Zoughby, Aleksandra Lewicka, Jessica Barteczko, Rafał Barton, Martyna Kostuś, Emilia Mateja, Maja Gerstenberg, Michalina Flegel 🇹🇷 Nazmi Can Mavis, Büsra Turan, Fatma Buse Güllü, Fatma Çelik, Medine Gül Akkus 🇪🇸 Aimar Arbeloa Perez, Arantxa Muro Garralda, Mikel Labiano Maestre, Celia Malaguilla Arcon, Lara de Jesus Lopes

 

EKO PIKNIK

 

26 września 2023 w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie i podsumowanie projektu „My sustainable future”. Projekt KA210 został zrealizowany wraz z krajami partnerskimi: Turcją i Hiszpanią i był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach projektów Erasmus+. Budżet projektu wynosił 60 000 euro.

W ramach projektu powstał w naszym LO kącik erasmusowy. Na ścianie pojawiły się zdjęcia z mobilności w Turcji, Hiszpanii i pobytu naszych gości w Polsce oraz zdjęcia z wyjazdów nauczycielskich na szkolenia w ramach Erasmus+.

Naszymi gośćmi podczas zakończenia projektu Byli starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego – Paweł Masełko, dyrekcja i uczniowie zaprzyjaźnionych szkół: II LO, ZS1, ZSTiO, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz  Pani Bożena Gruba – rodzic jednej z uczennic naszej szkoły, która przygotowała i przeprowadziła warsztaty z makramy. Po zakończeniu oficjalnej części młodzież wraz z zaproszonym gośćmi udała się na dziedziniec , na którym odbył się eko piknik. Zabawa na polegała na wykonywaniu proekologicznych zadań przy sześciu stoiskach, m.in. sortowaniu śmieci, badaniu poziomu Ph wody z rzeki Odry, zabawy sportowe i zajęcia z makramy.

Na zakończenie goście zostali zaproszeni na zdrowy, jesienny poczęstunek i wzięli udział w quizie ekologicznym online z nagrodami.

Produktem finalnym projektu był Eco guide stworzony przez uczestników z trzech krajów, który zawiera ekologiczne rady do zastosowania w naszym życiu. Zaproszeni goście otrzymali przewodniki.

Na zakończenie wraz z krajami partnerskimi postanowiliśmy nagrać krótkie filmiki

Turcja

Hiszpania

Polska

Mamy nadzieję, że projekt spowoduje, że będziemy coraz bardziej odpowiedzialni i świadomi jak ważne jest nasze środowisko i jak powinniśmy się zachowywać. Będziemy czerpać z doświadczeń szkół partnerskich zarówno w dziedzinie recyklingu

jak i aktywności fizycznej.

 

Regulamin

Zgody