2 czerwca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece w Koźlu miało miejsce spotkanie autorskie z Katarzyną Kojzar, absolwentką naszej szkoły, poświęcone książce „Profesor Skalski. Uczeń Religi. Lekarz od cudów”. Spotkanie poprowadził dziennikarz PR „Czwórka” Łukasz Pietrzyk.
Na sali zgromadzili się nauczyciele pani Katarzyny z kozielskiego PG1 oraz I LO z dyrektorami szkół, rodzina, przyjaciele i zainteresowani tematem. Autorka w barwny sposób opowiedziała swą historię-przygodę z dziennikarstwem, pracą i tworzeniem samej książki, a po głównej części wystąpienia odpowiadała na pytania widowni.
Dyrektor I Liceum Ryszard Więcek wręczając kwiaty podkreślił, że społeczność szkoły jest dumna z młodej kariery swej absolwentki i dodał, że celem i esencją pracy nauczyciela jest to, by jego uczniowie przerastali swych mistrzów. Pan dyrektor życzył Katarzynie Kojzar dalszych sukcesów, a w rozmowach kuluarowych zauważył, że wśród słynnych absolwentów I LO dział „dziennikarstwo” otwiera pan Karol Szyndzielorz, w latach ’70 najsłynniejszy dziennikarz PRL i pani prof. dr hab. Teresa Sasińska-Klas, wykładowczyni UJ na stanowisku kierownika Zakładu Komunikowania Międzynarodowego i Mediów, Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Na sali byli obecni jeszcze inni „medialni” absolwenci: panowie Łukasz Pietrzyk i Michał Nowak. Lista znanych absolwentów – pracowników mediów – prasy, radia i telewizji jest znacznie dłuższa; zresztą, powstaje na stronie Stowarzyszenia Absolwentów w zakładce Who is Who?
Pani Katarzyna Kojzar podarowała naszej szkole swą książkę, która uświetni zbiór publikacji w Sali Tradycji szkoły.
O samej książce czytamy na stronie MBP:
,,Profesor Skalski” to historia życia ,,lekarza od cudów” – opowieść o jego dzieciństwie, młodości, latach studenckich, pierwszych krokach w zawodzie kardiochirurga, wyzwaniach i sukcesach. To rozmowa z wybitnym lekarzem, zafascynowanym historią medycyny, o ciężkich wyborach, skomplikowanych przypadkach medycznych, ciążącej przez całe życie odpowiedzialności i nieustannym byciu w stanie gotowości. Profesor Skalski opowiada o emocjach, jakie towarzyszą wykonywaniu pracy kardiochirurga, który musi być przygotowany zarówno na sukces, jak i na porażkę. A nią najczęściej jest śmierć pacjenta.
Książka Katarzyny Kojzar przedstawia też historię kardiochirurgii, młodej i jak twierdzą niektórzy, najpiękniejszej dziedziny medycyny, najbardziej magicznej. Lekarze mogą naprawiać niedziałające już serce i ożywić je na nowo. Sami uważają siebie za rzemieślników, podczas kiedy w oczach społeczeństwa są bogami. Kardiochirurdzy to ludzie niezwykli, mają w sobie coś ze sportowców – potrzebują adrenaliny. A ludzkie serce zapewnia im ją w stu procentach. Autorka pokazuje, że właśnie dzięki takim lekarzom, jak profesor Skalski, kardiochirurgia dziecięca w Polsce stoi na wysokim poziomie.
O profesorze opowiadają jego przyjaciele i współpracownicy. Z tych opowieści wyłania się portret wartościowego człowieka, cenionego szefa, autorytetu – wymagającego, ale dającego dużo samodzielności, lekarza, który ze swoimi pracownikami musi czuć nić porozumienia. I mimo swojego doświadczenia nadal przejmuje się każdym pacjentem tak samo, jak wtedy, gdy zaczynał pracę kardiochirurga.
[źródło: MBP https://www.mbpkk.pl/spotkania-autorskie/spotkanie-z-katarzyna-kojzar-poswiecone-ksiazce-%E2%80%9Eprofesor-skalski.-uczen-religi.-lekarz-od-cudow%E2%80%9D.html]