21 kwietnia miała miejsce uroczyste otwarcie Sali Tradycji I Liceum. Ceremonii dokonała pani dyrektor Powiatowego Zespołu Oświaty Aurelia Stępień w towarzystwie dyrektora Ryszarda Więcka – inicjatora reaktywacji sali i prof. Piotra Pokrywki – wykonawcy i kustosza sali. Obserwatorami była grupa naszych koleżanek i kolegów; nie zabrakło też szkolnej telewizji TVO. Po sali oprowadzał pan dyrektor, serwując mnóstwo ciekawostek związanych z historią szkoły, zdarzeniami i słynnymi absolwentami. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsce najbardziej zaszczytne – Tablicę Zasłużonych Absolwentów – najwyższe statutowe wyróżnienie szkoły. Od 1945 roku zebrały się tam 72 nazwiska. Prof. Piotr Pokrywka zwrócił uwagę na nr 2 – figuruje tam ojciec pana profesora.
Pani dyr, Aurelia Stępień zwróciła uwagę na zapisy regulaminu uczniowskiego z lat sześćdziesiątych. Z wyraźnym rozbawieniem cytowała ciekawsze zapisy. Czy uwierzycie, że młodzieży licealnej nie było wolno przebywać na ulicy po godz. 20? Że obowiązywał całkowity zakaz przebywania w kawiarniach? Musimy zweryfikować nasze pretensje do rodziców! Dyr. szkoły opublikuje na podstronie absolwentów wszystkie teksty regulaminów uczniowskich.
Sala
Tradycji nie jest czymś nowym w I LO. W 1967 roku założono w szkole kącik historyczny, gromadzący pamiątki z regionu. Otwarcie szkolnego muzeum miało miejsce w 1970 r. W ciągu lat zmieniało swoje miejsce. Muzeum znajdowało się m. in. w sali 213 (obecnie matematyczny), potem wywędrowało na zaplecze 304 (historia). Pod koniec lat dziewięćdziesiątych i w 2002 r. przekazano do miejskiego muzeum eksponaty związane z regionem. W „Kąciku Historycznym” zostały tylko pamiątki szkolne. Obecna Sala Tradycji zajmuje pomieszczenie 211 – to samo, w którym w 1970 otwarto szkolne muzeum. Będzie ją można zwiedzać w towarzystwie wychowawców; oprowadzać będą chętnie: prof. Piotr Pokrywka lub dyr. Ryszard Więcek.
W sali przechowuje się sztandary – dawny, nadany w 1959 r. i obecny, z 2005 r. Znaleźć tu można stare kroniki szkoły, z których pierwsza pochodzi z 1945 r. Na szczęście większość z nich jest już przepisana; ich treść pojawi się na podstronie absolwenta. Są odznaczenia i medale nadane szkole, setki dyplomów i podziękowań.
W tej sali można zrozumieć, co oznacza „uskrzydlić i ukorzenić”. Można zrozumieć, jaką wartość ma w nowoczesnej, idącej z duchem czasu szkole przywiązanie do tradycji, do wartości.