W dniach od 16 do 20 października uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu wspólnie z uczniami niemieckiej szkoły w Wilheim brali udział w projekcie Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży „Zachować pamięć. Przenieśmy kamienie przeszłości w przyszłość. Z Niemiec do Polski”.
Zgodnie z celem projektu młodzież wspólnie badała polsko-niemiecką historię wraz z odniesieniami do współczesnych relacji. Młodzież stała się ambasadorami swoich państw, co pozwoliło im dogłębnie przeanalizować, jakie wnioski można wyciągać z przeszłości, by budować lepsze relacje międzyludzkie na różnych szczeblach. To bardzo ważne w szkolnej edukacji, by promować zachowania, które sprzyjają rozwiązywaniu problemów, takich jak łamanie praw człowieka, nietolerancja, wykluczenia z różnych powodów.
W czasie działań projektowych uczestnicy odwiedzili Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pod nazwą „Chcieliśmy normalnie żyć” oraz „Herosi w pasiakach”. Zwiedzili również Kompleks Riese- Osówka i znajdującą się tam trasę historyczną dotyczącą tajnego projektu III Rzeszy w Górach Sowich. Zgodnie z programem odbyły się wyjazdy na Górę św. Anny oraz do Gliwic. W ramach aktywności w Kędzierzynie-Koźlu uczestnicy projektu zwiedzili miasto i poznali jego historię, byli w Muzeum Ziemi Kozielskiej i na starej rampie dworca towarowego. Uczestniczyli również w warsztatach przeprowadzonych przez Szkolne Koło Praw Człowieka na temat stereotypów.
Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży