Rozpędu nabiera projekt „Kaj tyn Teksas?” realizowany w ramach większego przedsięwzięcia pod nazwą „Dzieci kapitana Nemo” Fundacji BGK.
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu będą poznawać sylwetkę księdza Leopolda Moczygemby, który w 1854 roku był inicjatorem pierwszej emigracji Ślązaków do Ameryki. Po długich przygotowaniach i trudach podróży mieszkańcy Płużnicy Wielkiej (małej wsi nieopodal Strzelec Opolskich) dotarli do niezbyt przyjaznego Teksasu, gdzie założyli polską osadę, którą nazwali Panna Maria.
W projekcie bierze udział 20-stu uczniów z klas humanistycznych – 3B i 2AB wraz z opiekunami: Jackiem Bilińskim i Joanną Oronowicz. Dziś pojechali do Archiwum Państwowego w Opolu. Tam mieli okazję zapoznać się z dokumentami, które wiele wnoszą do działań projektowych: podaniami emigrantów, ulotkami agencji transportowych, spisami potrzebnych na podróż rzeczy. Z archiwalnych zapisów powoli wyłaniały się realne postaci tych, którzy w XIX wieku zostawiali wszystko, by za oceanem szukać lepszego miejsca dla siebie i swoich rodzin.
Uczniowie zobaczyli, w jaki sposób pracują archiwa, mieli również możliwość zobaczenia magazynów, a po prezentacji o śląskich Teksańczykach mogli sami wczuć się w role wyjeżdżających do Ameryki, bądź tych, którzy prowadzili agencje emigracyjne.
To była bardzo ciekawa lekcja historii 😊