14 listopada 2018 roku w ramach akcji Biobus odbyło się kolejne, już czwarte spotkanie studentów Politechniki Śląskiej z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu.
Młodzież z klas biologiczno-chemicznych, 1C i 2C dowiedziała się, jak wyglądają studia biotechnologiczne, poznała kierunki i specjalności biotechnologii na PŚ, kompetencje możliwe do zdobycia po ukończeniu np. bioinformatyki, a także możliwości zatrudnienia i korzyści wynikające z praktyk zagranicznych.
Wyjątkowo atrakcyjne było pogłębianie wiedzy poprzez doświadczenia. Trzy pasjonatki ze Studenckiego Koła Biotechnologów treściwie i naukowo wypełniły 45-minutowe lekcje, proponując ciekawe eksperymenty biotechnologiczne, w których wykonaniu uczestniczyli młodzi słuchacze. Korzystając z fachowych instrukcji, profesjonalnych odczynników jak i sprzętu laboratoryjnego, Karolina z 1C wyizolowała swoje DNA, a Maciek z 2C przeprowadził trzy doświadczenia i udowodnił, że ;
– „Zegar Jodowy” nie odmierza czasu, ale potrzebuje go trochę do zajścia reakcji,
– „Magiczny Kameleon” nie jest gadem, a „Żarłoczny roztwór” pożera jedynie folię aluminiową, dzięki czemu można zaobserwować szereg elektroujemności.
Społeczność I LO dziękuje Karolinie, Małgosi i Milenie za miłą, naukową atmosferę w czasie wykładu, dyskusji i ćwiczeń. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Biobus zaznaczy nasze liceum na swojej trasie po raz kolejny, a młodsi koledzy, podobnie jak my, połkną naukowego bakcyla.