MY Z NIEGO WSZYSCY…, czyli obchody 100 rocznicy śmierci Patrona naszej szkoły, Henryka Sienkiewicza
****************************************************************************
Jak co roku, na przełomie listopada i grudnia, w I LO w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się arcyciekawe imprezy w ramach Szkolnego Tygodnia Kultury i Języka Polskiego.
W związku z okrągłą rocznicą śmierci Patrona, poświęcone one były naszemu nobliście. I tak, tydzień rozpoczął się otwarciem wystawypoświęconej dziełom, fotosom i plakatom z filmów będących ekranizacjami dzieł pisarza oraz wykładem prof. dra hab. Wiesława Olkusza z UO – „Przysłowia w twórczości Henryka Sienkiewicza”.
W kolejnych dniach przyznano nagrody związane z finałem konkursu plastycznego na ilustrację do dzieł Patrona oraz pocztówkę poświęconą autorowi Trylogii. Zwyciężczyniami zostały A. Bacławska z kl.2g i Wiktoria Popczak z kl. 1a. Warto może przypomnieć, że słowo pocztówka zostało wymyślone właśnie przez Henryka Sienkiewicza jako propozycja w konkursie, który dotyczył nazwy karty pocztowej, a odbył się w Warszawie w 1900 r.
W środę odbyło się tradycyjne już szkolne dyktando, w którym udział wzięli, wykazując ogromną odwagę, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Tym razem uczestnicy zmierzyli się z fragmentem powieści pt.: „Ogniem i Mieczem”. Najlepszymi okazały się N. Jahn z kl.3b oraz M. Pietrasz z kl.3d. Gratulacje!!! (Y) (Y) (Y)
W czwartek, w myśl hasła „My wszyscy z Sienkiewicza…”, młodzież przebrała się za postacie z dzieł noblisty. Nie zabrakło więc Stasiów i Nel, a nawet słoni z „W pustyni i w puszczy”. Na korytarzach szkoły można było spotkać także zakonników krzyżackich czy poowijanych w prześcieradła rzymskich dostojników i aż dwie Ligie z „Quo vadis?”. W konkursie na najciekawiej przebraną klasę zwyciężyła 1b, która urzekła nas strojami antycznych patrycjuszy. Największy zaś tłok zauważyliśmy przed stoiskiem z napisem „Sienkiewicz jest pyszny!”, gdzie można było spróbować tradycyjnych polskich wypieków przygotowanych przez młodzież. Od rana też uczniowie z poszczególnych klas czytali w bibliotece fragmenty „Ogniem i mieczem” H. Sienkiewicza.
Na koniec tygodnia odbył się pokaz fragmentów najsłynniejszych polskich i zagranicznych adaptacji filmowych dzieł Patrona.
Ten tydzień na długo zostanie w naszej pamięci.