';
Preloader logo

Uczelnie wyższe

Czas pomyśleć o studiach

Wybór kierunku studiów oraz uczelni często jest dla Was problemem. Decyzję musicie podjąć sami, ale może będą w tym pomocne nasze informacje. Poniżej zamieszczamy adresy wyższych uczelni z krótkim komentarzem. Będziemy chcieli pozyskać też opinie Waszych starszych kolegów i koleżanek – naszych absolwentów. Z pewnością będą pomocne!

Doradztwo zawodowe
Studia 2021-materiały dla maturzystów:
Jakie studia wybrać- kierunki popularne vs perspektywiczne? (film)
Jakie studia wybrać w 2021 roku? (poradnik)
Niezbędnik online dla kandydatów na studia 2021.” (wszystkie kierunki studiów, 392 uczelnie wyższe w Polsce oraz zasady rekrutacji na studia.)

Uniwersytet Opolski w Opolu

UNIWERSYTET OPOLSKI

LogoUO light

Od września 2015r. I LO rozpoczęło współpracę z Uniwersytetem Opolskim. Dzięki niej młodzież          i nauczyciele naszego liceum mogą korzystać z zasobów naukowych, a także materiałowych Uniwersytetu Opolskiego. Uczniowie uczestniczą w wykładach, warsztatach i seminariach, które są organizowane na uniwersytecie oraz w I LO.                                                                               Pracownikiem Instytutu Nauk Pedagogicznych UO jest dr Marzanna Pogorzelska, która wcześniej uczyła języka angielskiego oraz opiekowała się grupą AI w naszej szkole. P. prof. Dotąd współpracuje z młodzieżą I LO.

http://www.uni.opole.pl/

Politechnika Opolska

Politechnika Opolska

Politechnika Opolska to nowoczesna uczelnia techniczna o 50-letniej tradycji kształcąca na europejskim poziomie. Oferujemy studia na 26 atrakcyjnych kierunkach. Możesz tu zgłębiać dyscypliny typowo techniczne, jak budownictwo czy informatykę, ale również administrację, ekonomię, fizjoterapię czy architekturę. W roku akademickim 2016/2017 uruchomiliśmy Wydział Inżynierii Systemów Technicznych w Kędzierzynie-Koźlu.
Tę bogatą ofertę dopełniają studia podyplomowe i doktoranckie oraz wybór kursów i szkoleń. Swoje zainteresowania, ale także krąg przyjaciół studenci mogą poszerzać w licznych kołach naukowych.
Na politechnice kształci się blisko 8 tysięcy studentów, każdego roku przyjmujemy prawie 3000 osób, a w ciągu całej, bogatej historii nasze mury opuściło ponad 50 tysięcy absolwentów. Zdobędziesz tu dyplom gwarantujący konkurencyjność na krajowym i światowym rynku pracy.

 

 

https://wu.po.opole.pl/wspolpracujemy-z-kozielskim-numerem-jeden/   umowa z uczelnią – strona Politechniki

umowa z uczelnią – strona I LO

http://www.po.opole.pl  strona Politechniki

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Strona uczelni

Tymczasem – pierwsza opinia:

Właśnie przeczytałam apel do absolwentów, z prośbą o opinię na temat uczelni na której się studiowało.

Co prawda studia ukończyłam dwa lata temu, ale może ktoś będzie zainteresowany 😉

Studiowałam Informacje Naukową i Bibliotekoznawstwo na Wydziale Filologicznym
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Krótko rzecz ujmując mogę powiedzieć, że jeśli chodzi
o kompetencje wykładowców i treść zajęć byłam bardzo zadowolona,
rzeczowe, jasne informacje, dobry sprzęt do ćwiczenia zagadnień technologicznych i informatycznych.
Zwłaszcza z perspektywy czasu kiedy od trzech lat pracuję jako bibliotekarz widzę,
że nauczono mnie konkretnych rzeczy, które teraz mają duże przełożenie na moją pracę
i rzeczywiście korzystam z wiedzy zdobytej na studiach.
Natomiast jeśli chodzi o organizacje i administracje, kiedy ja byłam na studiach, wszystko jeszcze mocno kulało.
Bardzo słaba komunikacja pomiędzy jednostkami i długi czas oczekiwania na niektóre dokumenty.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą komuś w wyborze swojej drogi kształcenia 😉   E. F.

Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie

Nie wszyscy wiedzą, że jednym z założycieli Uniwersytetu we Frankfurcie jest nasz absolwent – prof. dr hab. Karol Jonca, wykładowca prawa na Uniwersytecie Wrocławskim.

Strona Uniwersytetu

 

 

Uniwersytet Jagielloński

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI
Kraków to drugi ośrodek akademicki w Polsce. Na samym Uniwersytecie Jagiellońskim studiuje ponad 45 tys. młodych ludzi. Jest tutaj jeszcze 20 innych uczelni. Studenci najczęściej przyjeżdżają do Krakowa z innych miast Małopolski, Podkarpacia i ze Śląska. Można tu spotkać żaków z najodleglejszych zakątków Polski, z prawie 5 tys. różnych miejscowości. Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego jest organizatorem Konkursu Wiedzy o UJ. Uczennice naszej szkoły siostry Patrycja i Wioletta Jakubów w 2015 roku wygrały w ten sposób indeksy tej najstarszej polskiej uczelni.                  (Obie zajęły miejsca w pierwszej dziesiątce w eliminacjach na 140 uczestników, a w finale poszło już wyśmienicie!!! Jesteśmy dumni!)
Na uczelni wykładał przez wiele lat nasz absolwent, prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski, a prof. UJ, dr hab Teresa Sasińska-Klas jest kierownikiem Zakładu Komunikowania Międzynarodowego i Mediów, również nasza absolwentka. Prof. Teresa Sasińska-Klas jest członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Komisji Prasoznawczej przy Oddziale PAN w Krakowie, Sekretarzem Generalnym East-Central European Network for Educators in Journalism and Mass Media, członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. W 1999 r. dyrektor Polish Academic Information Center w State University of New York at Buffalo.
W latach 1998-2003 prze dwie kadencje pełniła funkcję dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.
http://www.uj.edu.pl/

Uniwersytet Wrocławski

UNIWERSYTET WROCŁAWSKI

 

Wrocław przyciąga młodych ludzi opinią miasta pełnego energii. Jego klimat tworzą studenci znajdujących się tu licznych uczelni. Uniwersytet Wrocławski cieszy się dużą popularnością wśród naszych uczniów, a wśród jego wybitnych absolwentów są też byli uczniowie naszego LO.

Zgodnie z obietnicą, publikujemy pierwszą opinię naszej absolwentki:

I LO kończyłam 4 lata temu więc jak łatwo jest się domyślić – kończę właśnie 4 rok studiów. Studiuję na Uniwersytecie Wrocławskim. Czy polecam tą uczelnię? Jak najbardziej!
W skrócie podam kilka jej atutów:
1. Szeroki wybór kierunków studiów – z tego co mi wiadomo w tym roku pojawiły się nowe (np. na wydziale nauk humanistycznych), wiele kierunków które były uruchomione tylko w trybie zaocznym w tym momencie zostały również zaplanowane na tryb stacjonarny.
2. Jeśli w trakcie studiów najdzie kogoś ochota na zmianę kierunku – nie ma sprawy. Przepisywanie ocen z jednego kierunku na drugi może wydawać się katorgą, ale tak naprawdę nie ma nic prostszego 🙂 Dodatkowo studiując dwa kierunki jednocześnie można dogadać się z prowadzącymi bliźniacze zajęcia, że do zaliczenia podejdzie się tylko raz a ocena zostanie wpisana na oba kierunki.
3. Punkty ECTS. Wiem że część uczelni zafundowała nowicjuszom stres w związku z punktami ECTS na pierwszym roku. UWr działa troszkę inaczej – jeśli nie powiedzie Ci się na egzaminie (…i poprawce), bez stresu. Żeby zaliczyć rok warunkowo wystarczy 50% + 1pkt ECTS. Czyli zakładając że na rok przypada 60pkt ECTS wystarczy uzbierać 31 🙂 Oczywiście niezaliczone przedmioty nie giną w przestrzeni – trzeba zaliczyć je na kolejnym roku (…albo jeszcze kolejnym :D).
4. Koła naukowe. Na przykładzie swojego wydziału (WPAiE) mogę powiedzieć, że każdy znajdzie coś dla siebie. Praktycznie każda tematyka została już poruszona wśród studentów i jakieś koło naukowe aktualnie się tym zajmuje 😉 Poczynając od koła naukowego Praw Zwierząt, przez Prawo Pracy po Debat Politycznych. Dla każdego coś się znajdzie 😉
5. A na koniec najważniejsza sprawa – atmosfera. Jest wręcz rewelacyjna! Nie dajcie sobie wmówić że studia to ciągłe kucie do egzaminów, zajęcia od 8 do 20 pon-pt. Czasem tak jest, owszem, ale nie licząc 2 tygodni stresu w ciągu roku akademickiego panuje ogólny luz.
P.S. Panie w dziekanacie też nie są takie straszne jak na innych uczelniach 😉
A. S. 

Strona Uniwersytetu

Ciekawa strona dla przyszłych studentów we Wrocławiu

Odwiedź nas na Facebooku
Facebook