Kandydatko, Kandydacie

Szanowni Państwo Rodzice i Opiekunowie,

We współczesnym świecie jest wiele problemów, których skala ma charakter ponadregionalny, które odznaczają się olbrzymią wagą i wiążą z kwestią przetrwania ludzkości, a ich sposób rozwiązywania musi polegać na wspólnych działaniach wszystkich państw.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest klasa językowa z elementami edukacji globalnej, która oprócz wiedzy teoretycznej, stawia na kształtowanie u ucznia postawy zrozumienia i świadomości postrzegania siebie jako aktywnego uczestnika świata, a nie tylko obserwatora. Poprzez aktywne angażowanie uczniów w międzynarodowe projekty kształcimy rozwój kompetencji językowych, umiejętności rozpatrywania spraw o charakterze globalnym z różnych perspektyw, projektowania  rozwiązań problemów.  Uczymy naszych uczniów, że wszyscy zależymy od świata i świat zależy od nas, a trwałe zaangażowanie zwykłych ludzi, to warunek konieczny do rozwiązania globalnych problemów.

Jestem przekonana, że dzięki wiedzy i refleksji na ten temat absolwent klasy językowej z edukacją globalną będzie dokonywać świadomych wyborów konsumenckich i politycznych oraz będzie rozumiał kulturę współczesną, bieżące wydarzenia – ich przyczyny i skutki.

Dyrektorka

Przedmioty rozszerzone:

1. język angielski lub niemiecki z możliwością przystąpienia w szkole do bezpłatnego egzaminu DSDI lub DSDII i zdobycie certyfikatu znajomości języka niemieckiego na poziomie A2/B1 lub B2/C1;,
  2. geografia,
  3. WOS

Języki:

1. I język – angielski lub niemiecki z programem DSD
  2. II język – jeden spośród: niemieckiego, włoskiego, francuskiego, rosyjskiego
Przedmioty brane pod uwagę w procesie rekrutacji:
  1. język polski,
  2. matematyka,
  3. język obcy,
  4. geografia lub WOS
Proponowane zajęcia dodatkowe zajęcia kreatywne z zakresu edukacji klimatycznej i praw człowieka
Możliwości kontynuowania kształcenia Nauka w tym oddziale przygotowuje do matury na poziomie rozszerzonym z języka angielskiego lub języka niemieckiego, geografii i wiedzy o społeczeństwie.
Absolwenci mogą studiować na wszystkich filologiach, politologii, socjologii, ponadto mogą wybrać kierunki: ekonomiczne, stosunki międzynarodowe, gospodarkę przestrzenną, gospodarkę turystyczną, a także geodezję, geologię, turystykę, logistykę, europeistykę, handel zagraniczny i inżynierię zagrożeń środowiskowych.
Informacje uzupełniające istotne dla uczniów kształcących się w oddziale Klasa stworzona została z myślą o uczniu zainteresowanym zagadnieniami z zakresu edukacji globalnej, ekonomii, gospodarki, zarządzania, który ponadto pragnie doskonalić znajomość języków obcych, aby łatwiej odnaleźć się na międzynarodowym rynku pracy.
W tej klasie będziesz mogła/ mógł
  • spojrzeć globalnie na problemy współczesnego świata,
  • poznać ludzi z wielu krajów świata, biorąc udział w międzynarodowych projektach i wymianach,
  • przygotować się do aktywnego kształtowania współczesnego świata, wolnego od ksenofobii i nienawiści,
  • realizować projekty CEO, PAH i innych lub realizować własny projekt w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii,
  • zdać egzaminy DSD będące przepustką na studia i do pracy w krajach niemieckojęzycznych,
  • uczestniczyć w zajęciach kreatywnych z zakresu edukacji klimatycznej lub praw człowieka.
  • poznać elementy prawa, zasady debaty oraz rozwijać kompetencje społeczne i obywatelskie, a także współpracować z organizacjami lokalnymi i pozarządowymi.
Siatki godzin
I II III IV