Kandydatko, Kandydacie,

Szanowni Państwo Rodzice i Opiekunowie,

Z roku na rok przełamywane są kolejne bariery w medycynie, które dotychczas wydawały się nieprzekraczalne. Znaczny rozwój dokonuje się w dziedzinie farmakologii, chirurgii laparoskopowej i e-medycynie. W wielu profesjach medycznych, szczególnie tych, w których duże znaczenie ma kontakt z ludźmi, coraz wyraźniej dostrzega się też potrzebę zwracania uwagi na styl pełnienia ról zawodowych.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest klasa biologiczno-chemiczna, która stawia na łączenie kompetencji twardych, opartych na wiedzy i umiejętnościach praktycznych, z rozwojem kompetencji miękkich. Pod okiem doświadczonych i zaangażowanych nauczycieli lub we współpracy z uczelniami wyższymi uczymy naszych uczniów zgłębiać tajniki wiedzy naukowej z zakresu biologii i chemii przy równoczesnym angażowaniu ich w projekty prozdrowotne i ekologiczne. Prowadzimy warsztaty i zajęcia laboratoryjne, na których uczniowie sami sobie przygotowują preparaty do obserwacji mikroskopowych i makroskopowych, zgłębiają tajniki świata molekuł, pracują nad zrozumieniem podstaw metod wykorzystywanych w wielu dziedzinach około medycznych. Nauka przez doświadczanie prowadzi do nabycia umiejętności związanych z planowaniem eksperymentu, zbieraniem i przetwarzaniem uzyskanych wyników, stawianiem hipotez, formułowaniem wniosków i argumentowaniem, rozwija zainteresowania i pogłębia wiedzę oraz uczy kompetencji społecznych.

Jestem przekonana, że dzięki tej wiedzy absolwent klasy biologiczno-chemicznej będzie umiał się uczyć i wzbudzać własny potencjał oraz będzie dokonywać świadomych wyborów by prowadzić prozdrowotny tryb życia.

Dyrektorka

Przedmioty rozszerzone:

1. biologia,
2. chemia,
3. do wyboru: laboratorium biochemiczne, matematyka, język angielski lub niemiecki (z możliwością przystąpienia w szkole do bezpłatnego egzaminu DSDI lub DSDII i zdobycie certyfikatu znajomości języka niemieckiego na poziomie A2/B1 lub B2/C1)

Języki:

1.      I język – angielski lub niemiecki z programem DSD

2.      II język – jeden spośród: niemieckiego, włoskiego, francuskiego, rosyjskiego

Przedmioty brane pod uwagę w procesie rekrutacji:

1.      język polski,

2.      matematyka,

3.      biologia,

4.      chemia lub język obcy.

Proponowane zajęcia dodatkowe zajęcia kreatywne z ekologii, klimatologii, zajęcia laboratoryjne z biologii i chemii, projekty z zakresu ekologii, biologii i chemii
Możliwości kontynuowania kształcenia Nauka w tym oddziale przygotowuje do matury na poziomie rozszerzonym z biologii, chemii i matematyki. Absolwenci mogą studiować medycynę, farmację, weterynarię, fizykoterapię, biologię, biotechnologię, technologię żywienia, dietetykę, chemię, biochemię, inżynierię sanitarną, inżynierię chemiczną, ochronę środowiska, ratownictwo medyczne, kosmetologię i wiele innych.
Informacje uzupełniające istotne dla uczniów kształcących się w oddziale

Profil klasy skierowany jest do uczniów, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia przyrodnicze.

Mamy świetnie wyposażone pracownie i pracujemy innowacyjnymi metodami. Na nietypowych zajęciach doświadczalnych projektujemy, prowadzimy eksperymenty, stawiamy hipotezy, weryfikujemy, dyskutujemy i rozwijamy się.  Współpracujemy z: Uniwersytetem Opolskim (Wydział Chemii), Politechniką Opolską (Wydział Biotechnologii), Uniwersytetem Wrocławskim (Wydział Chemii i Przyrodniczy), Uniwersytetem Jagiellońskim (Wydział Anatomii Człowieka), Uniwersytetem Śląskim (Wydział Biotechnologii)

W tej klasie będziesz mogła/ mógł • Rozwijać swoje zainteresowania poprzez nowoczesne metody nauczania.
• Rzetelne przygotować się do matury z przedmiotów kierunkowych.
• Realizować projekty z zakresu ekologii, klimatu lub biologii
• Pracować wolontaryjnie w kole PCK i DKMS.
• Wykonywać autorskie doświadczenia w trakcie lekcji.
• Prowadzić eksperymenty w ramach laboratorium biochemicznego.
• Rozwijające umiejętności bazujące na ciekawości poznawczej.
• Realizować działania proekologiczne, bo dobrostan planety jest ważny.
• Brać udział w ważnych wydarzeniach naukowych takich, jak: Festiwale Nauki, Noc Biologów, Śląskie Miasteczko Naukowe.
• Przygotować się do Olimpiady Biologicznej, Ekologicznej, Wiedzy o Mózgu, Chemicznej i Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Dodatkowo pająk zamieszkuje jedną z klas biologicznych. 😉

Siatki godzin:
I II III IV